Top menu

Cmentarz Centralny w Szczecinie jednym z nowych cudów Polski – wręczenie nagród

Wakacyjny plebiscyt magazynu „National Geographic Traveler” na 7 nowych cudów Polski został rozstrzygnięty.

– Polska jest najfajniejsza – takie hasło ogłosiliśmy na początku tegorocznych wakacji. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić Polaków do odkrywania na nowo zapomnianych zabytków naszego kraju oraz wyszukiwania skarbów rodzimej przyrody. Reakcja na naszą akcję zaskoczyła nas podwójne! Po pierwsze z uwagi na liczbę głosów, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Po drugie z uwagi na pomysłowość i niezwykły patriotyzm, który nasz plebiscyt rozbudził wśród lokalnych społeczności. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy . Gratulacje należą się również tym, którzy nie weszli do finałowej siódemki, zwłaszcza akademickiej społeczności olsztyńskiego Kortowa. O swoje miasteczko walczyli bardzo dzielnie. Dlatego tej kandydaturze postanowiliśmy przyznać nagrodę specjalną.  – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „National Geographic Traveler”.

Wręczenie nagród odbyło się 10 października w warszawskim pubie PARDON TO TU przy placu Grzybowskim 12/16.  Miło nam jest powiadomić, iż  piąte miejsce zajął Cmentarz Centralny w Szczecinie. Najlepszy dowód, że cuda zdarzają się wszędzie. Największa w Polsce i trzecia co do wielkości nekropolia w Europie, oficjalnie otwarta 6 grudnia 1901 roku, wzorowana na cmentarzach w Hamburgu i Wiedniu, zajmuje teren o powierzchni 172 hektarów. Równocześnie jest jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych. Rośnie tu ponad 400 odmian drzew i krzewów, także egzotycznych. Kilka miesięcy temu wyznaczono rewelacyjną ścieżkę botaniczną prowadzącą przez najbardziej interesujące pod względem botanicznym miejsca. Ścieżka botaniczna jest uzupełnieniem traktu historycznego. W ramach miejskich bezpłatnych wydawnictw turystycznych wydany został przewodnik tematyczny „Odwiedź niezwykłe miejsca. Cmentarz Centralny w Szczecinie”, który wraz z mapą opisuje obie trasy. Przewodnik otrzymać można nieodpłatnie w centrach i punktach informacji miejskiej oraz w administracji Cmentarza.

Dyplom Laureata Plebiscytu odbierał z rąk Martyny Wojciechowskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „National Geographic Traveler” – Andrzej Sumisławski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie wraz z Marią Michalak, kierowniczką cmentarza Centralnego w Szczecinie.

Zapytałem Martynę Wojciechowską jaka była idea plebiscytu?
– „Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi stare, polskie przysłowie. I sporo w nim racji. Polska jest nie tylko najfajniejsza, ale w dodatku bardzo szybko się zmienia. W ostatnich latach odkrywamy na nowo wiele zapomnianych zabytków, odnawiamy je i robimy z nich prawdziwe turystyczne perły. Wreszcie doceniamy też wspaniałą polską przyrodę. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Wiele z tych miejsc ma szansę zostać prawdziwymi magnesami dla podróżników nie tylko z kraju, ale również z zagranicy.

W imieniu Andrzeja Sumisławskiego jak Marii Michalak serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia tej przepięknej nekropolii. Zdjęcia z imprez organizowanych przez moją firmę w Szczecinie możecie Państwo zobaczyć w Zakładce Fotoreportaże

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom Konkursu

 Galeria zdjęć